W kwestii płatności również zajęło to trochę czasu nim uznaliśmy, że dany sposób czy też system miałby szansę się sprawdzić.
Suma sumarum – każde z nas ma konto – z wypłatami z bankomatów na całym świecie za darmo – działa – nie blef.

Dodatkowo zdecydowaliśmy się na dodatkowe konta – bez kart do nich – by tam trzymać pieniądze – a w razie potrzeby przelewać na konta z kartą. Pozwala to na swego rodzaju psychiczne bezpieczeństwo – że w razie zagubienia karty/napaści/kradzieży – nie wszystko stracone.

Przyjęliśmy też zasadę, że tuż przed samą granicą wydajemy co do ostatniej monety pieniądze z danego kraju – na paliwo, słodycze, owoce – i zaraz po przekroczeniu granicy wypłacamy pieniądze kolejnego kraju. To najbardziej korzystna opcja w przypadku naszych kont. Nie opłacają nam się płatności kartą – przelicznik wychodzi drożej niż w przypadku wypłat z bankomatów.

UWAGA! I R A N !

W Iranie nie działają karty bankomatowe typu Visa/Maestro/MasterCard – a właściwie to żadne poza lokalnymi – irańskimi. Co to oznacza? Całą gotówkę na pobyt w Iranie należy wypłacić przed wjazdem do tego kraju i mieć ją zabezpieczoną „gdzieś” ze sobą. Rozsądnie mieć euro/dolary – które na bieżąco można wymieniać na lokalną walutę – unikając tym samym sprzedaży Riali jeśli pozostaną niewykorzystane.