Chorwacja
W chorwacji korzystaliśmy z normalnej karty naszego polskiego operatora (z uwagi na wprowadzenie roamingu w UE).

Bośnia
Tylko i wyłącznie wi-fi w związku z krótkim okresem pobytu.

Czarnogóra
Podobnie jak w Bośni – wi-fi w restauracjach, barach, stacjach benzynowych.

Albania
Albania była pierwszym krajem, w którym zdecydowaliśmy się na zakup karty sim z pakietem internetu.Zrobiliśmy to w zwykłym kiosku, który oferował karty różnych operatorów (naklejka na drzwiach wejściowych informowała, że takie operacje są tu przeprowadzane). Po uprzednim sprawdzeniu w internecie wydedukowałam, że najkorzystniejszą dla nas opcją będzie operator ALBtelecom. Karta sim z pakietem internetu (tylko internet) kosztowała 1400 lek (ok. 46 zł). UWAGA! przy zakupie karty sim należy mieć dowód tożsamości gdyż obowiązkowa jest rejestracja. Pan wypełnim formularz, ja podpisałam i internet hulał!

Macedonia
Jako że naszą bazą wypadową był camping – korzystaliśmy tylko z wi-fi.

Bułgaria
Tutaj ponownie korzystaliśmy z normalnej karty naszego polskiego operatora (z uwagi na wprowadzenie roamingu w UE).

Turcja
Zakup karty sim. Wedle moich dedukacji najkorzystniej TURKCELL. W małym miasteczku karta sim + pakiet 7 GB 69 TL. Doładowanie 8 GB – 55 TL. UWAGA! Obowiązkowa rejestracja – nic nie rozumiałam, Pan wypełnił – kontrolowany przez Pana Tarika, który pomagał nam kupić winietkę i powyższą kartę – i w sumie to nawet on podpisał te kwity za mnie.
UWAGA! W Turcji, oprócz rejestracji karty sim obowiązkowa jest również rejestracja urządzenia (telefonu) – wedle informacji jakie posiadam – do 120 dni jest na to czas. Po jego upływie – urządzenie o danym numerze IMEI – ZOSTANIE ZABLOKOWANE. Jednak przebywając do 120 dni – można bez rejestracji. My spędziliśmy tu 26 dni – wszystko bez problemu.

Gruzja
Kartę sim dodtałam w prezencie od zapoznanej pary Polaków. Operator – Geocell – zakupiłam doładowanie w magicznych Pay Box – pobrało początkowo 10 Lari na aktywację – a następnie w zależności za ile doładujemy – możemy włączyć odpowiedni pakiet internetowy – 1.2 GB – 5 lari, 2 GB – 7 Lari, 4 GB – 10 Lari, 6 GB – 15 lari, 15 GB – 30 lari.
Z tego co orientowałam się wcześniej, dobrym operatorem jest MAGTI (zasięg najlepszy) – ale ten, który mieliśmy nie był zły. Na nasze potrzeby wystarczył. A! i obeszło się bez rejestracji!

Armenia
Operator VIVA cell MTS – pakiet 19 GB – 9500 Dram (ok. 20 Euro). – zakupiony tuż za granicą – paszport do rejestracji numeru – ważność 1 miesiąc. I co ciekawe – tak się rozpasałam, że chyba zużyję cały 🙂