Po aklimatyzacji i naprawach leda Mariola toczy bój o uratowanie komputera. Padł system. Po 20 godzinach nieystających konsultacji z inż. Jakubem instalują nowy system i odzyskują dane. Najpierw na zapożyczonym komputerze ściagają jakiś program na pen drive.Później karmią nim nasz komputer. On to łyka, co w konsekwencji powoduje, dostanie się Jakuba do naszej maszyny. I wtedy on już sam może ruszać „Marioli myszką”. Ciekawe. Ale dobrze, że ja jestem dinozaurem i nie dotykam się do tych piekielnych maszyn. 🙂
Ja w tym czasie rower i badanie psychologiczno-terenowe. To jest bardzo dobry kraj dla nas Polaków. Po pierwsze bezpieczny, tani – ceny nie przekraczają naszych cen z małych miejscowości. Paliwo 3.30 zł!
Nie mają rozwiniętej promocji, oczywiście są turyści ale w większości rodzimi, a ogólnie nigdzie nie było ich tylu, żeby odczuwało się przytłoczenie. Do dyspozycji są dwa, duże zbiorniki wodne, góry, zbaytki (duża ilość ciekawych monastyrów), Mariovo – ja to nazywam tereny bez ludzi, Skopje – z nietuzinkową architekturą centrum i przeogromną ilością pomników. Oczywiście meczety i kościoły zdarza się, że stoją obok siebie. Napewno rozwój nie jest na takim poziomie jak u nas. Co za tym idzie, nie odczuwalem tego cholernego pędu i wyścigu a kręciłem się trochę po miastach w dni powszednie. I co było najważniejsze dla nas, o czym wspominałem, a bolączką dla nich – to brak promocji.
Pamiętam Chorwację z 1997 roku…(byłem tam po raz pierwszy), a Chorwacja dzisiaj – ogromna ilość turystów i wszechogarniająca komercja (kilka razy słyszeliśmy „nie masz kasy to po co tu przyjeżdżasz”). Dla nas temat nie do przyjęcia (pomimo to uważam, że jest to najpiękniejszy kraj bałkański), a w Macedonii jeszcze tego nie ma. Bardzo się tym zdziwiłem, a mówiąc prawdę w ogóle zapomniałem, że taki kraj istnieje.
Zastanawiałem się jak scharakteryzować porównawczo Albanię i Macedonię na płaszczyźnie myślenia turystycznego. Albanię polecam tym, którzy lubią trochę przygody i są ciekawi inności, najfajniej byłoby zrobić to jakąś terenówką (my daliśmy radę zwykłym busem), a Macedonia – póki co to dobry kraj do spokojnego odpoczynku w rozsądnej cenie, na końcu dający poczucie, że nic się nie straciło omijając napędzane kraje „Top 1 turystyki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: